These stencils are used to create lovely patterns in your projects. Use it with, inks, sprays, texture paste and much more. Durable and reusable Perfect for creating backgrounds and borders! Easy to clean.
Description of product
...
These stencils are used to create lovely patterns in your projects. Use it with, inks, sprays, texture paste and much more. Durable and reusable Perfect for creating backgrounds and borders! Easy to clean.
Description of product
...
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Nagashri Arts |
| Colour | white |
| Size | A4 |
| size | 21.5"*29" |
| SIZE | 4"*3"*3" |
| Net Quantity | 5 piece |
| Manufacturer or packer name | Nagashri Arts |
These stencils are used to create lovely patterns in your projects. Use it with, inks, sprays, texture paste and much more. Durable and reusable Perfect for creating backgrounds and borders! Easy to clean.
Description of product
Uses:
Ink, Paint, Stains, Sprays, Pigment Powders
Texture, Modeling, Embossing Paste.
Air Brushing, Glittering, Bleaching, Sponging, Chalking
Heat embossing, Stamping & Resist techniques.
Dry embossing
Mixed media techniques
Use them on Fabrics, Paper, Wall Artefacts, Vessels and more
Care:
Wash the stencils immediately, after use. Clean them with soap water.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Nagashri Arts |
| Colour | white |
| Material | plastic |
| Size | A4 |
| size | 21.5"*29" |
| Diametre | 4.50 mm |
| product code | S4-211 |
| Diameter | half inch |
| Size & Thickness | 2.0" * 1.0" & 2.5mm |
| Thickness | 3mm |
| SIZE | 4"*3"*3" |
| Length | 1meter |
| Common name | Imported A4 Size Stencils - 21 |
| Net Quantity | 5 piece |
| Package Dimension | 12L x 10W x 0.2H cm |
| Manufacturer or packer name | Nagashri Arts |
| Manufacturer or packer address | IN |
| Manufacturing Date | Mar-26 |
| contact details consumer care | Nagashri Arts, [email protected] |